Nejděsivějším faktorem u onemocnění Covid-19 je skutečnost, že nejsou prozkoumány jeho dlouhodobé dopady na lidské zdraví. Stejně tak je tomu u post-covidových symptomů. Žijeme s covidem už rok a post-covidový syndrom se u pacientů projevuje stále novými příznaky. Mezi nejčastější patří dušnost, bolesti kloubů, dlouhotrvající kašel, extrémní únava, zrychlený srdeční tep, zvýšená tělesná teplota, změny nálad, kožní obtíže, vypadávání vlasů a ztráta zubů. V tomto článku se budeme věnovat vypadávání vlasů, které trápí především ženy i několik měsíců po prodělané nemoci.
Padání vlasů – následek horečky a stresu
Odborníci se shodují, že za padáním vlasů stojí nejen covid-19, ale také stres, kterým kvůli pandemii trpí většina lidí. Přirovnávají ho ke ztrátě vlasů po porodu. Kromě stresu na vlasy působí i nemoc samotná. Zatímco ve zdravém stavu a bez stresu je poměr rostoucích a vypadávajících vlasů 90 : 10, po prodělané nemoci, jako je například covid-19, se může poměr posunout až na 50 : 50.
Připraví nás covid o vlasy?
Stres (tedy jakákoliv nemoc) se projeví na kvalitě pokožky, vlasů i nehtů. U vlasů jde o dlouhodobější problém, kdy se účinky přípravků začnou projevovat nejdříve za 2-3 měsíce. Když vlasové vlákno přestane růst, ještě nějakou dobu drží ve vlasovém folikulu a vypadne cca za 2 měsíce. Jde o takzvané klidové vlasy a jejich vypadnutí již ovlivnit nelze. Ovlivnit můžeme dobu, kdy vlasový folikul pustí nové vlasové vlákno například vlasovou vodou nebo výživou vlasu. Také se doporučuje užívat vitaminy na vlasy ve formě doplňků stravy.
Výživa vlasů pro jejich obnovu
Pro růst vlasu je podstatné prokrvení vlasového folikulu, a tím i dostatečné okysličování vlasového kořínku. Přípravky proti padání vlasů vyživí vlasovou pokožku a zásobí oslabené vlasové kořínky větším množstvím kyslíku a nutričních látek.
Základem vlasů je bílkovina keratin, která se skládá z aminokyselin. Pro pevnost a kvalitu vlasů je nejdůležitější aminokyselinou methionin. Keratin slouží k obnově vlasů a vytváří se ve speciálních buňkách uvnitř vlasového váčku zvaných keratinocyty. Tyto buňky jsou velice citlivé na nedostatek minerálů, vitaminů a dalších látek. Pokud je jich nedostatek, dochází k lámání, třepení a vypadávání vlasů. Pouze správně a dostatečně vyživované keratinocity tvoří dostatek kvalitního keratinu.
Na skladbě jídelníčků záleží
Strava, která je bohatá na ryby a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, se podíle na kvalitě i lesku vlasů. Bílkoviny skryté v luštěninách a vejcích jsou důležité pro růst vlasů. Listová zelenina obsahuje velké množství potřebného železa důležitého pro okysličení krve. Nezbytné jsou také vitaminy B, C, E, hořčík a zinek. Určitě nejsou vhodné přísné redukční diety. Měli bychom dbát na dostatečný odpočinek a také kvalitní spánek. Vypadávání vlasů bývá také často signálem, že je potřeba naše tempo zpomalit a více o sebe pečovat.
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Moderní přístup k péči o klouby: Prevence, výživa a inovativní metody
S rostoucí délkou života je kladen stále větší důraz na udržení aktivního a zdravého pohybového aparátu až do...
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...