Jak přežít vánoční hodování bez výčitek
Už jsou tady opět Vánoce. Přichází období hodování a někdy dokonce i nezdravého přejídání.
Odolat pokušení voňavého svařáčku, pocukrovaných vanilkových rohlíčků, lahodných perníčků, bramborového salátu či křupavého kapra je opravdu těžké. Udržovaná celoroční linie a odříkání jsou ty tam během jednoho týdne. Jak se tomu vyhnout a “přežít” Vánoce bez výčitek?
Lidé mají tendenci přes zimu nabírat na váze. Je to pravěký princip: v zimě se v přírodě vyskytovalo méně potravy, naši dávní předci se museli izolovat, aby studené měsíce přežili, a zároveň také kvůli kratším dnům a menšímu množství slunečního svitu déle spali. Instinktivně fungujeme podobně i v současnosti. I kvůli chladnému počasí už nemáme chuť na saláty nebo na čerstvé ovoce a saháme spíše po tučnějším jídle. Dnes, kdy jsme vybavení topením a světly, postrádá pravidelné zimní přibírání svůj smysl. Pro stravu v prosinci, lednu nebo únoru platí podobné principy jako po celý rok. Neměli bychom proto zapomínat na dostatek zeleniny a ovoce, pokud nechceme chroupat studené salátové listy, můžeme si svoji zeleninu ugrilovat nebo připravit na páře. Výborným pomocníkem, který spolehlivě zahřeje, jsou i polévky. Ty zasytí a zároveň dodají důležité tekutiny. Volte ale spíše lehké, nezahušťované recepty.
Hledejte zdravější varianty
Plno vánočních dobrot se dá uvařit nebo upéct v méně kalorické verzi, aniž by při tom nějak utrpěla jejich chuť. Začněme u štědrovečerní večeře. Bramborový salát s majonézou a smažený kapr jsou opravdové energetické bomby. Bramborový salát odlehčíte, pokud nahradíte majonézu bílým jogurtem a vynecháte salám. A co kapr? Místo trojobalu vyzkoušejte raději kapra na černo. Podle tohoto nejstaršího dochovaného českého receptu na štědrovečerní rybu se kapr dusí v omáčce z kořenové zeleniny, zkaramelizované cibulky a povidel, následně se do ní přidávají sušené švestky, mandle či vlašské ořechy. Ale pozor, k této úpravě se příliš nehodí bramborový salát. Tradičně se k ní podávají knedlíky, v našem případě budou nejlepší volbou knedlíky z celozrnné mouky. Pokud klasickému českému šupináči příliš nefandíte, sáhněte po jiné rybě, třeba po lososovi. Jeho maso je dietní, navíc obsahuje cenné omega-3 mastné kyseliny.
Zákeřné cukroví
České Vánoce jsou bez cukroví absolutně nemyslitelné. Najdeme je na téměř každém vánočním stole, je vždy po ruce a má akorát tu správnou velikost na uzobávání. Ale v každém vanilkovém rohlíčku, v každém perníčku nebo pracně se nachází poměrně hodně energie, když se sečte vše, co za den tu a tam sníme, vyjde nám opravdu slušný kalorický příjem navíc. Co s tím? Jednou z variant je dát si jasnou hranici. Například „Každý den sním jen tři nebo čtyři kousky cukroví.“ A svého předsevzetí se držet. Tím pádem to nebudeme se sladkým přehánět a zároveň nebudeme mít pocit, že si něco odpíráme.
I zde můžeme spoustu ne úplně zdravých ingrediencí nahradit jejich lepšími variantami: například máslo kvalitním rostlinným tukem bez nasycených mastných kyselin, bílý cukr výživnějším medem nebo rostlinnými sirupy, bílou mouku, která je ochuzená o všechny nutričně významné látky, moukou celozrnnou. Další alternativou je moderní raw cukroví. Nejčastěji se skládá z nejrůznějších ořechů, semínek, ovoce nebo datlí, neobsahuje mouku ani se uměle nedoslazuje.
Návštěva s grácií
Potenciálně rizikové jsou i nejrůznější návštěvy a setkání. Ale také s pohoštěním pro přátele a příbuzné se můžeme dobře vypořádat: například pomocí jednohubek s grilovaným lilkem, skvělý je také cukrový meloun obalený v parmské šunce. Místo chipsů nebo slaných sušenek zobejte olivy, nesolené a nepražené oříšky či sušené ovoce. Pokud někoho navštívíte Vy, nemusíte nutně sníst vše, co před Vás předloží. Jezte jen tak, abyste se cítili dobře a nebyli přejedení, nestyďte se odmítnout nabízené dobroty.
Tekuté kalorie
Svátky jsou nejen doba hodování, ale také zvýšené konzumace alkoholu. Ať už se jedná o vánoční večírky ve firmách, přípitky s rodinou a přáteli nebo silvestrovské oslavy: alkohol má vysokou energetickou hodnotu. Pokud si jej dáte před jídlem, údajně prý i chuť k jídlu povzbuzuje. Třeba tolik oblíbený vánoční svařák, do kterého se často přidává cukr navíc, má 245 kcal, což je více než některé sladké tyčinky. Pro udržení štíhlé linie nejsou dobré ani sladké likéry nebo destiláty. Pokud si chcete s něčím připít, úplně nejlepší je vinný střik z bílého vína, přijatelné je i samotné suché bílé víno nebo suchý sekt. Podobné principy platí i pro nejrůznější slazené limonády. Těm se raději vyhněte, nejlepší na konzumaci, nejen během svátků, je obyčejná voda nebo čaj bez cukru.
Nezapomínejte na sebe
I když se říká, že Vánoce jsou svátky klidu a míru, pro mnohé je právě předvánoční období nejvíce stresující. Je potřeba nakoupit dárky, zajistit potraviny, uklidit domácnost, dotáhnout všechny pracovní povinnosti, upéct cukroví nebo třeba umýt okna. Shon a stres jsou nepřáteli štíhlé linie. Ve spěchu máme totiž tendenci sníst vše, co nám přijde pod ruku, navíc když není čas, rezignujeme na jakékoliv pohybové aktivity. Nejlepším řešením je trvat na tom, že vše nemusí být perfektní, Vánoce si užijete i bez toho, že se bude celý byt či dům blýskat. Zato si vyhraďte čas pro sebe a stravte jej odpočinkem nebo sportem. A pokud to před Vánocemi nejde, využijte volno během svátků nebo mezi svátky. Vašemu tělu jedině prospěje, pokud se protáhnete, i po obyčejné procházce se budete cítit lépe. Výbornými aktivitami pro celou rodinu je třeba bruslení nebo sáňkování.
Pokud Vás láká jiný sport, můžete se zúčastnit již tradičního Týdne sportu zdarma, v rámci kterého v posledním týdnu v roce otevírá svoje dveře celá řada pražských sportovišť. Podobná akce se koná od 27. 12. do 29. 12. také v Brně. Po celé České republice se pak pořádají sympatické štěpánské pochody, během kterých můžete poznávat krásy zimní krajiny a ještě udělat něco pro sebe.
Přejeme Vám prožití svátků vánočních v pohodě a především ve zdraví. Těšíme se na setkání v novém roce.
3 tipy na odlehčené vánoční cukroví
Mohlo by vás zajímat
Moderní přístup k péči o klouby: Prevence, výživa a inovativní metody
S rostoucí délkou života je kladen stále větší důraz na udržení aktivního a zdravého pohybového aparátu až do...
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...