Třezalka tečkovaná: léčivka, která není pro každého.

Třezalka tečkovaná, je bylina, která již po staletí fascinuje svými léčebnými účinky. Není tedy žádné překvapení, že ji s oblibou využívají lidoví léčitelé a své místo našla i v moderní medicíně. Kořeny sahá až k tradiční čínské medicíně. Se stále rostoucím zájmem o přírodní léčebné metody, se stává tato žlutě kvetoucí bylina stále populárnější. V tomto článku se podíváme na účinky třezalky tečkované. Dozvíte se také, kdo by se měl této bylině vyhnout.
Na co se používá třezalka tečkovaná?
1. Přírodní lék proti depresi
Třezalka tečkovaná působí jako přírodní antidepresivum. Obsahuje látky, hypericin, hyperforin a spoustu dalších látek ze skupiny flavonoidů, které ovlivňují hladiny neurotransmiterů v mozku, zejména serotoninu. Tyto látky mají schopnost zlepšovat úzkostné stavy a zmírňovat symptomy mírné a střední deprese. Mnohdy svými účinky může překonat medikamentózní léčbu.
2. Protizánětlivé účinky
Třezalka tečkovaná má také protizánětlivé a proti mikrobiální vlastnosti. Tím může být užitečná při podpoře imunitního systému a v boji proti zánětlivým procesům v těle.
3. Podpora při nespavosti
Třezalka má uklidňující účinek na nervovou soustavu. Díky celkovému zklidnění může zlepšit kvalitu spánku.Hypericin, obsažený v třezalce, zvyšuje koncentrace melatoninu v těle. Ten, jak známo zlepšuje spánkový cyklus.
Kdy se nesmí užívat třezalka tečkovaná?
Přestože třezalka tečkovaná může být pro mnohé lidi přínosná, někteří by se měli této bylince raději vyhnout.
1. Těhotné ženy
Třezalka tečkovaná by mohla mít potenciální negativní vliv na těhotenství. Těhotné a kojící ženy by měly užívání konzultovat s lékařem.
2. Osoby Užívající Jiné Léky:
Třezalka tečkovaná může ovlivňovat metabolismus některých léků a tím snižovat jejich účinnost. Jsou to zejména orální antikoncepce, léky na srdce, léky na ředění krve, antibiotika, léky na snížení cholesterolu, léky na ředění krve a léků proti migréně tzv. triptanů. Výčet léků je s nežádoucími účinky ve spojení s třezalkou je delší. Pokud užíváte léky, konzultujte užívání třezalky s odborníkem.
3. Děti a Dospívající:
Bez konzultace s pediatrem by se třezalka tečkovaná neměla podávat dětem a dospívajícím do 15 let.
4. Osoby užívající antidepresiva
Třezalka snižuje účinek antidepresiv. Může rovněž dojít k výskytu vedlejších účinků: úzkost, ztráta chuti k jídlu, pokles váhy, narušené vidění, problémy se spaním, suchost v ústech, bolest hlavy, nadměrné pocení, problémy s vyprazdňováním.
5. Třezalka a slunce
Na internetu jsou často popisovány nežádoucí účinky třezalky během slunění. Museli byste však brát dlouhodobě vysoké dávky extraktu třezalky, aby se účinek na pokožce projevil. Na sluníčko nechoďte v případě, že jste se namazali třezalkovým olejem.
Přírodní léčivky mohou mít silné účinky, a proto je důležité přistupovat k nim s opatrností. Pokud si nejste jistí, konzultujte situaci s lékárníkem.

Související produkty
Mohlo by vás zajímat

Koenzym Q10: Klíč k energii a vitalitě
Koenzym Q10 si většina lidí spojuje s pleťovými krémy proti vráskám. Ve skutečnosti je ale pro tělo nepostradatelný!...

Jak se co nejrychleji zbavit chřipky? Oblíbené babské rady
Chřipka. Nezvaný host, který dorazí vždy v tu nejméně vhodnou chvíli a snaží se navštívit všechny, které dlouho...

Vápník, hořčík, zinek: Tři mušketýři ve službách vašeho zdraví
Správná rovnováha minerálů je klíčem k optimálnímu zdraví. Vápník, hořčík a zinek patří mezi nejdůležitější minerály, které tělo...