Syndrom neklidných nohou: příznaky, léčba a prevence.<
Sytý hladovému nevěří. Totéž platí o lidech, kteří nikdy nepocítili, jak nepříjemné může být onemocnění SNN neboli syndrom neklidných nohou. SNN je neurologické onemocnění, které nutí pacienty pohybovat nohama. Nutkání je vyvoláno pocitem brnění nohou, tlakem v nohou nebo mravenčením. Většinou přichází v nejméně vhodný okamžik; při dlouhém letu, v divadle, v kině i během spánku. Poznejte příčiny syndromu neklidných nohou a objevte cestu k úlevě.
Jak poznám, že trpím syndromem neklidných nohou?
Syndrom neklidných nohou může mít různé příznaky, včetně neustálého nutkání pohybovat nohama (i rukama), brnění, pálení nebo nepříjemné, těžko popsatelné pocity v nohou. Nepříjemné pocity se často zhoršují večer nebo při dlouhodobé nečinnosti. Úleva často přichází jen díky pohybu.
Existuje léčba neklidných nohou?
Léčba syndromu neklidných nohou může zahrnovat změny životního stylu, léky a fyzioterapeutické postupy. Pacienti mohou experimentovat s různými přístupy, včetně změn ve stravovacích návycích, cvičení a využívání technik relaxace. V některých případech může být také předepsána medikace. Na trhu jsou volně dostupné spreje a masti, které ulevují od lokálních problémů.
Nejlepších výsledků dosahují pacienti v rámci preventivních opatření. Prevence zahrnuje dostatečnou a pravidelnou fyzickou aktivitu. Doporučuje se zařadit aktivní pohyb alespoň 30 minut denně. Vyvarujte se stimulantům (alkohol, kofein, nikotin) ve večerních hodinách a dodržujte zlaté pravidlo dostatečného spánku. Zvýšit byste měli příjem železa, hořčíku a kyseliny listové, které můžete hledat v potravinových zdrojích nebo suplementovat formou doplňků stravy.
Příznaky syndromu neklidných nohou
Typicky se příznaky projevují v dolních končetinách během spánku nebo v klidovém režimu. Mezi obvyklé příznaky patří:
- nesnesitelné nutkání pohybovat končetinami
- brnění
- lochtání
- tlak
- svědění nohou
- mravenčení
Trápí vás neklidné nohy? Navštivte lékaře.
Syndrom neklidných nohou může nepříznivěovlivnit váš každodenní život, zejména kvalitu spánku. Kdy jít s touto nepříjemností k lékaři? Pokud je nutkání v končetinách časté, konzultujte svůj stav s lékařem. Ten dokáže na základě anamnézy a krevních testů určit, zda se jedná o primární nebo sekundární typ SNN. V druhém případě bývá výskyt syndromu neklidných nohou spojen s jiným onemocněním. Nejčastěji se jedná o roztroušenou sklerózu, Parkinsonovu chorobu, revmatoidní artritidu, těhotenství, chudokrevnost nebo nedostatek železa.
Jak si rychle ulevit při pocitu neklidných nohou?
Nejúčinnější způsob, jak ulevit neklidným končetinám, je pohyb. Pomoci může krátká procházka, ale také ledové obklady. Naše babičky by doporučily nohy sprchovat střídavě horkou a studenou vodou. Dlouhodobých výsledků můžete dosáhnout pravidelným pohybem a dostatečným přísunem některých vitaminů a minerálů, o kterých jsme psali výše.
Související produkty
Cemio B-Komplex Forte, 100 tablet
- Na 100 dní
- Novinka
Mohlo by vás zajímat
Moderní přístup k péči o klouby: Prevence, výživa a inovativní metody
S rostoucí délkou života je kladen stále větší důraz na udržení aktivního a zdravého pohybového aparátu až do...
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...