Problémy se spánkem a jak je řešit
Jak je to vlastně s nespavostí, poruchami spánku a možnostmi léčby těchto poruch?
Mnoho lidí si klade otázku, jak je to vlastně s nespavostí a s poruchami spánku, stejně jako jaké volně prodejné přípravky lidé používají a jak často? Mnohé napovídá nedávný výzkum agentury Insight Marketing.
Především, volně prodejné přípravky na spánek užívají ve stejném poměru lidé jak s těžkými, tak lehčími problémy. Přitom 45% uživatelů začalo mít problémy se spánkem v době, kdy jim ještě nebylo ani 40 let. Průměrný věk započetí užívání přípravků je 45 let. Kolem 43. roku průměrně začínají lidé problémy se spánkem řešit a zajímat se o tuto problematiku. Necelá 1/3 cílové skupina začíná s užíváním přípravku pro lepší spánek již ve věku 31-40 let, 29% z nich ve věku 41-50 let a dalších 23% ve věku 51-60 let.
A jaké jsou nejčastější potíže se spánkem?
- především dlouhé usínání, nemožnost usnout (58 %)
- časté buzení v noci, nekvalitní spánek (1/3 respondentů)
- neutuchající myšlenky, starosti a neklid (22 %)
Ano, hlavním důvodem nespavosti jsou totiž psychické problémy, tedy stres spojený s vnitřním neklidem, přemítáním o problémech, starosti. Pouze u třetiny dotázaných jsou příčiny fyzického rázu (vyšší věk či bolesti).
Jaká je závažnost problémů se spánkem?
- asi polovina cílové skupiny (51 %) hodnotí své problémy se spánkem jako „těžké či dlouhodobé“,
- druhá polovina (49%) hodnotí spánkové obtíže jako lehčí či krátkodobější problém.
A na koho se nejčastěji při problémech se spánkem obracíme?
- na praktického lékaře (cca 60 %)
- s lékárníkem (cca 50 %)
- se známými a rodinnými příslušníky (cca 1/3)
- s lékařem specializovaným na problematiku spánku (pouze 13 %)
Jak často pak saháme pro volně prodejné přípravky na spánek. V průměru je to obvykle 2-3 x týdně. Čtvrtina z nás užívá tyto prostředky každý den a 70 % alespoň 1 x týdně. Přitom tři čtvrtiny si berou jednu tabletu nebo kapsli. Čtvrtina užívá ovšem pravidelně jen půl tablety.
A jak si lidé představují ideální přípravek na problémy se spánkem. Především by měl být pochopitelně účinný a pomáhat proti nespavosti a být nenávykový. Měl by mít přírodní složení, především z bylinek. Za nejúčinnější bylinku je jednoznačně označována meduňka lékařská a kozlík lékařský, pak chmel otáčivý, levandule a mučenka pletní. Více než polovina z nás zkoušela i jiná alternativní řešení problémů s nespavostí. Obvykle šlo o bylinky či bylinné čaje (39 %), léky na lékařský předpis (13 %) či pití teplého mléka s medem (12 %).
Pokud patříte téměř do poloviny populace, která má problémy se spánkem, nezapomeňme ovšem, že velice důležité pro klidný a příjemný spánek je také dodržování spánkové hygieny a režimu, jako například procházky či lehkého pohybu před spaním, duševní relaxace, zklidnění se a meditace, nebo čtení před spaním.
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Moderní přístup k péči o klouby: Prevence, výživa a inovativní metody
S rostoucí délkou života je kladen stále větší důraz na udržení aktivního a zdravého pohybového aparátu až do...
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...