Proč byste měli jíst omega-3 mastné kyseliny?
Prospívají zdravému srdci, mozku i zraku
Naše strava by měla být dostatečně pestrá a vyvážená. To je základ zdravého a dlouhého života. Měla by obsahovat dostatek zeleniny i ovoce, správný poměr mezi sacharidy, tuky a bílkovinami, které je potřeba přijímat z kvalitních zdrojů masa, vajec, luštěnin i ořechů. Důležité je, aby naše strava obsahovala dostatek živin, které si naše tělo neumí vyrobit samo. Jsou to například vitaminy, esenciální aminokyseliny a esenciální mastné kyseliny, mezi které patří omega-3 mastné kyseliny. Proč by právě omega-3 v našem jídelníčku neměly chybět a kde je můžeme získat, se dozvíme níže.
Přirozené zdroje omega-3 v potravě
Určitě si pamatujete na „oblíbený“ rybí olej, který nás dříve maminky nutily polykat. Správně tedy tušíte souvislost mezi omega-3 mastnými kyselinami a rybami, které jsou nejlepším přírodním zdrojem omega-3. Kromě tučných ryb jako jsou losos, sardinky, sleď, tuňák, makrela, najdeme tyto vzácné kyseliny i ve vejcích a vlašských ořeších. Kolik ryb byste denně museli zkonzumovat, abyste dodrželi doporučenou denní dávku omega-3? A to je právě otázka, kterou si klade většina odborníků. DDD nebo také RVH (referenční výživová hodnota) nebyla pro omega-3 stanovena. V periodiku British Journal of Nutrition bylo publikováno, že již dávka 250 mg omega-3 mastných kyselin vede ke snížení rizika náhlých srdečních úmrtí o 35%. Jiné zdroje uvádějí, že optimální dávka je někde mezi 500 – 1 000 mg denně. Což dle průzkumů odpovídá 17 kg rybího masa ročně. Zde je pár konkrétních druhů ryb rozdělených do kategorií podle toho, kolik mg omega 3 obsahují na 85 g porci tepelně upraveného masa:
- 0 – 200 mg – krevety, krab, sumec, humr, tilápie a surimi
- 200 – 500 mg – tuňák, halibut, oliheň, treska, sebastes
- 500 – 1000 mg – mečoun, pstruh, ústřice, sardinka, losos
- 1000 – 1500 mg – losos, makrela, některé druhy tuňáka
- 1500 a více mg – sleď, makrela a losos
Češi dle nejrůznějších výzkumů nemají dostatečný příjem rybího masa a tedy i pro tělo důležitých omega-3. V tomto případě doporučujeme suplementovat omega-3 kvalitními výživovými doplňky.
Omega-3 pro sportovce
Omega-3 mastné kyseliny bývají velmi často považované za jeden z nejdůležitějších doplňků a to nejen ve sportovní výživě. A aby také ne, jejich fungování bývá často spojováno se zdravím pohybového aparátu, správným fungováním kardiovaskulárního systému a při posilování lepším budování svalové hmoty! Sportovce bude jistě zajímat její působení při regeneraci svalů a protizánětlivé účinky.
Omega-3 pro nastávající maminky
Proč jsou tyto látky obzvlášť důležité v těhotenství? DHA přispívá ke správnému vývoji mozku u nenarozených dětí a kojenců a má také příznivý vliv na vývoj jejich zraku. Výhody užívání omega 3 mastných kyselin prokazují i vědecké studie: Studie z roku 2003 potvrdila, že děti, jejichž matky užívaly rybí olej, měly vyšší IQ než děti těch, které braly jiný typ oleje. Jiná studie z roku 2007 potom přišla se závěrem, že děti žen, které konzumovaly dostatečné množství DHA, jsou lepší v řešení problémů než děti těch matek, které dostávaly placebo. Kromě toho obě kyseliny, DHA i EPA, přispívají k normálnímu fungování srdce.
Omega-3 mastné kyseliny pomáhají se soustředěním
Také v období, kdy dítě roste a překotně se vyvíjí, potřebuje mít dostatek důležitých látek. Omega-3 mastné kyseliny patří mezi ně. Existuje celá řada výzkumů, zabývajících se vztahem mezi konzumací kyselin EPA a DHA a učením, pamětí nebo soustředěním. Prestižní americká Mayo Clinic uvádí, že se jednotlivé studie od sebe liší, některé vliv omega 3 mastných kyselin na kognitivní schopnosti dětí dokázaly, jiné nikoliv. Největší efekt měly na žáky, kteří dosahovali ve škole horších výsledků, nebo byli podvyživení. Kde se ale podávání omega-3 mastných kyselin projevilo, jsou děti s ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou). Zde se výzkumy shodnou na tom, že se těmto žákům podařilo utlumit symptomy a zlepšit výkony ve vyučování.
Opravdu pro všechny
Omega-3 má pozitivní vliv na zdraví opravdu u všech věkových kategorií. Dlouhodobé užívání může mít pozitivní vliv na imunitní systém. Jak uvádí Mudr. Radan Gocal: „Každá buňka v těle, i ta imunitní, potřebuje přinejmenším dostatek vitamínů D3, C a esenciálních živin EPA a DHA – omega 3 mastných kyselin. Vitamín D3 je pro imunitu naprosto zásadní. O vitamínu C asi psát nemusím. Omega 3 mastné kyseliny, pokud jsou správně chráněny před oxidací, nejlépe pomocí polyfenolů, jsou zásadní součástí buněčné membrány. Bez nich nefunguje membrána buněk dobře, a to samozřejmě vede k tomu, že každá buňka funguje hůře, než má, včetně buněk imunitních“. Další odborné studie poukazují na fakt, že pravidelná konzumace EPA a DHA inhibuje produkci LDL cholesterolu čímž pomáhá předcházet infarktu či mozkové mrtvici.
Zdroje:
Související produkty
GS Mamavit 2 Těhotenství a kojení, 30 tablet + 30 kapslí
- Na 1 měsíc
GS Extra Strong Multivitamin 65+, 60 tablet + 60 kapslí
- Doporučujeme
Mohlo by vás zajímat
Moderní přístup k péči o klouby: Prevence, výživa a inovativní metody
S rostoucí délkou života je kladen stále větší důraz na udržení aktivního a zdravého pohybového aparátu až do...
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...