Přestaňte se v noci převalovat a klidně spěte!
Nemůžete večer usnout, v noci se převalujete, hlavou se honí nejrůznější myšlenky, ráno jste jak rozlámaní… Tento noční problém je úzce spjatý především se stresem. A tomu se v moderní době lze jen těžko vyhnout. Jak ale zlepšit kvalitu spánku a ráno se probudit vyspalí, svěží a plni energie? Není to až tak složité.
Důležité je dodržování spánkové hygieny a režimu, tedy pravidelný čas, kdy se zachumláte do peřin, procházka či lehký pohyb před spaním (nezapomínejme i na sex), duševní relaxace, zklidnění se či meditace, čtení před spaním – na horory zapomeňte – a změna životního stylu. Vedle toho tu jsou pomocníci v podobě přípravků na problémy se spánkem.
Podle nejnovějších výzkumů by měl být takový pomocník především účinný. A také nenávykový. Měl by mít přírodní složení, především z bylinek. Tou nejúčinnější v boji s nespavostí je jednoznačně meduňka lékařská a kozlík lékařský. Pak chmel otáčivý, levandule a mučenka…
„Z rostlin, které se u nás pěstují, bych doporučila především meduňku lékařskou, kozlík lékařský nebo chmel otáčivý,“ představuje ty nejvhodnější dary přírody PharmDr. Jana Karlíčková z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. „Tyto byliny můžeme použít jednotlivě nebo v kombinaci. Často se k nim přidává i květ heřmánku lékařského, nať máty peprné či květ levandule lékařské. Při výběru takových pomocníků samozřejmě záleží také na tom, jaká je příčina nespavosti. Pokud je zapříčiněna celkovým neklidem a podrážděností, lze použít cizokrajnou rostlinu mučenku pletní a sluncovku kalifornskou.“
A čemu se tedy před spaním raději velkým obloukem vyhnout? „Pokud máme problémy se spánkem, je potřeba mít se na pozoru před rostlinami či nápoji obsahujícími kofein. Ten má silné stimulační účinky a je tedy před spaním zcela nevhodný. Pozor tedy například na zelený a černý čaj, kávu, kolové nápoje či na jihoamerické maté – tedy listy z cesmíny paraguayské – nebo guaranu, což jsou semena získaná z paulínie nápojné. Před spaním také pozor na adaptogeny, tedy na rostlinné látky zvyšující odolnost organismu při stresu a únavě. Jde například o přípravky ze ženšenu pravého, eleuterokoku ostnitého nebo schizandry čínské,“ varuje Jana Karlíčková a přeje dobrou a klidnou noc.
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Moderní přístup k péči o klouby: Prevence, výživa a inovativní metody
S rostoucí délkou života je kladen stále větší důraz na udržení aktivního a zdravého pohybového aparátu až do...
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...