Může jídelníček ovlivnit kvalitu spánku? Rozhodně ano!
Probouzíte se unavení a rozlámaní? Nemůžete usnout? Máte potíže se spánkem? Popřemýšlejte, co jste měli včera na talíři. Potraviny zásadně ovlivňují kvalitu spánku. A to nejen jídlo, které jste snědli bezprostředně před usnutím. Vliv má dlouhodobá skladba jídelníčku.
Proč je spánek důležitý
Spánek hraje v našich životech klíčovou roli. Pokud bychom se o něj ochudili, zaděláváme si na zdravotní problémy. Spánek má totiž velký vliv na psychické i fyzické zdraví. Během spánku regenerují všechny orgány včetně mozku. Díky tomu se pak dokážeme lépe soustředit a zlepšujeme paměť. Kvalitní spánek alespoň 8 hodin denně zlepšuje imunitu. Příliš málo spánku vede k přibírání na váze, což je logické. Pokud spíme málo, tělo je unavené a máme tak tendenci sahat po kaloricky hodnotnějších potravinách. Nedostatek spánku způsobuje úzkosti a psychické problémy. Jsou to pádné argumenty pro to, se dobře vyspat?
Jakým potravinám se před spánkem vyhnout
Obecné pravidlo o tom, že se před spánkem máme vyhnout těžkým a kořeněným jídlům, znají asi všichni. Věděli jste ale, že byste se před spánkem měli vyhnout i vláknině a těžko stravitelným oligosacharidům obsažených v luštěninách? Jídlo by vám mohlo ležet nepříjemně v žaludku. Nedoporučuje se ani přílišná konzumace zeleniny a ovoce. Vyhněte se také hovězímu masu alespoň 4 hodiny před ulehnutím do postele. Obsahuje nasycené tuky, které jsou hůře stravitelné. Stejně tak je tomu i u tučných tvrdých sýrů.
Samostatnou kapitolou jsou kofeinové a alkoholické nápoje. U kvalitní kávy můžeme pozorovat mnoho zdravotních benefitů, ale kofein jednoznačně brání kvalitnímu spánku. Před spaním nepijte ani další kofeinové nápoje jakou jsou kolové limonády, matcha a zelené čaje, energetické nápoje a nejezte hořkou čokoládu. I když máte pocit, že po skleničce vína lépe usnete, skutečnost je taková, že i malá dávka alkoholu negativně ovlivňuje kvalitu spánku. Alkohol negativně ovlivňuje kvalitu hlubokého REM spánku, z toho důvodu se po jeho konzumaci můžete ráno cítit méně odpočatí.
Jaké potraviny jsou před spaním vhodné
Možná si pamatujete z dětství, že když jste nemohli usnout, dali vám rodiče teplé mléko oslazené medem. Mléko obsahuje aminokyselinu tryptofan, který ve spojení s glukózou snižuje bdělost. Med pomáhá zklidnit mozkovou aktivitu a pokojně usnout. Na večeři bude ideální tučná ryba nebo kuřecí maso s brambory. Brambory jsou bohatým zdrojem tryptofanu podporujícího ospalost. Před spaním si můžete dopřát ovesnou kaši s vlašskými ořechy, medem a banánem. Banány jsou zdrojem hořčíku, který uklidňuje nervový systém. Vlašské ořechy mají vliv na zvýšení koncentrace melatoninu (spánkový hormon) v těle. Bylinkové čaje z heřmánku, meduňky nebo kozlíku lékařského mají uklidňující a relaxační účinek.
Zde je pro vás více tipů, jak si zajistit kvalitní spánek.
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Vitamin D, proč je v zimě nepostradatelný a jak ho správně doplňovat
S příchodem zimy klesá venkovní teplota a s ní i množství slunečního záření, které naše tělo potřebuje k...
Zdravé klouby v zimě: Jak chránit pohybový aparát před chladem a zátěží
Zimní období může být pro náš pohybový aparát náročné. Nízké teploty, snížěná pohybová aktivita a občas i špatně...
Jak podpořit imunitu v zimním období? Praktické tipy, které pomáhají
Zimní měsíce jsou zátěžovým obdobím pro naši imunitu. Chladné počasí, méně slunečního světla, omezený pohyb na čerstvém vzduchu...