Jak správně cvičit v těhotenství
Lékař vám potvrdil tu krásnou zprávu a vy čekáte miminko. Začala jste více přemýšlet nad svým životním rytmem, abyste tomu malému drobečkovi, kterého nosíte pod srdcem, neublížila. Přemýšlíte o tom, co jíte a pijete, jestli dostatečně odpočíváte a možná si také lámete hlavu nad tím, jestli je vhodné v těhotenství cvičit. Právě pro vás jsme sepsali tento článek.
Je cvičení v těhotenství vhodné pro každou ženu?
Pokud jste zdravá a těhotenství probíhá bezproblémově, není důvod se cvičení vyhýbat. Cvičení má nejen výborný vliv na kondici a psychiku těhotné ženy, ale působí blahodárně i na miminko. Vše má ale svá pravidla. Držte se jich a není se čeho obávat.
Kdy se cvičení v těhotenství vyhnout?
Ne všechny nastávající maminky mají to štěstí, že jejich těhotenství probíhá bezproblémově. Jsou to především ženy, které se dlouhodobě léčí například s cukrovkou, srdečními nemocemi, astmatem atp. Na pozoru by měly být i ženy, které v těhotenství zaznamenají problémy s krvácením, hrozí jim předčasný porod nebo potrat, mají nízko položenou placentu nebo slabý děložní čípek. Určitě nic nezkazíte tím, když se poradíte se svým gynekologem, jestli je pro vás cvičení vhodné a které by, s ohledem na váš zdravotní stav, doporučil.
Obecné rady pro cvičení v těhotenství
V těhotenství se sportuje pro zdraví a pro radost, nikoliv pro výkon a rekordy. Jinými slovy cvičte, ale nepřepínejte se. Tepová frekvence by neměla přesáhnout 140 tepů za minutu. Necvičte v horkém prostředí. Vyvarujte se sportům, při kterých hrozí riziko pádu – lyže, jízda na koni. Vynechte určitě všechna cvičení na přímé břišní svaly a při žádném cvičení nezadržujte dech – zhoršuje se krevní zásobení plodu okysličenou krví. Vyhněte se výskokům a běhání. Vhodné nejsou ani kontaktní sporty, při kterých by mohlo dojít k poranění bříška. Dodržujte pitný režim. Intenzivní cvičení neprovádějte déle než 15 minut. Pokud cítíte slabost nebo se objeví jiné netypické symptomy, okamžitě cvičení ukončete. Pokud můžete, cvičte za přítomnosti zkušeného trenéra, který vám ukáže, jaké cviky jsou vhodné a jak správně při cvičení dýchat.
Cviky a cvičení vhodné v těhotenství
Klasika, ke které byste se jistě intuitivně uchýlila je těhotenská jóga, plavání nebo cvičení na míčích. Pravidelné procházky na čerstvém vzduchu budou pro vás více než prospěšné.
Dřep je velmi efektivní poloha pro porod, protože otevírá pánev a zároveň při něm působí i gravitační síla. Pokud dřep není předem natrénovaný, žena v něm dlouho nevydrží a brzy se unaví. Proto se doporučuje cvičit již v průběhu těhotenství ve všech třech trimestrech. Jen musíte být opatrnější a cvičit v každém trimestru trochu „jinak“.
Protahováním a správným dýcháním se inspirujte v józe. Vhodné jsou zejména pozice kočky, bojovníka, jógový dřep, pozice psa hlavou dolů a pozice mostu.
Zařaďte dechové cvičení na posilování pánevního dna. Pravděpodobně se v těhotenství setkáte s bolestmi zad, od kterých vám může ulevit správné cvičení.
Cvičte s rozumem a poslouchejte své tělo.
Související produkty
GS Mamavit 2 Těhotenství a kojení, 30 tablet + 30 kapslí
- Na 1 měsíc
GS Mamavit 1 Plánování a 1. trimestr, 30 tablet
- Na 1 měsíc
Mohlo by vás zajímat
Moderní přístup k péči o klouby: Prevence, výživa a inovativní metody
S rostoucí délkou života je kladen stále větší důraz na udržení aktivního a zdravého pohybového aparátu až do...
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...