5 tipů, jak si letos udržet novoroční předsevzetí
Pět tipů, jak si udržet novoroční předsevzetí
Dáváte si na začátku roku předsevzetí? Nebo patříte k těm, kteří nad novoročním předsevzetím zlomili hůl? Novoroční předsevzetí se obvykle zaměřují na nápravu životního stylu. Nejčastěji se snažíme hubnout, zdravěji jíst a více sportovat. Většinou se naše vize nenaplní. Čím je to způsobené? To máme opravdu tak slabou vůli?
Všem, kteří se rozhodli za svá předsevzetí bojovat, přinášíme několik užitečných tipů, které vám pomohou vytrvat.
Přestaňte se bičovat zákazy a nařízeními
„Přestanu kouřit! Přestanu pít alkohol! Přestanu jíst sladké! Přestanu prokrastinovat! Začnu cvičit! Začnu každé ráno běhat! Začnu se učit anglicky! Zhubnu! Uběhnu maraton!“ Jsou vám tyhle věty povědomé? Jak se vám s nimi pracuje? Také z nich cítíte určitou direktivnost? Pokud našemu mozku něco zakážeme nebo naopak přikážeme, působí to na něj jako červený hadr na rozzuřeného býka. Určitě to také znáte. Zakázali jste si jíst sladké a jediné na co dokážete myslet je tabulka čokolády a šlehačkový dort. Lidský mozek je tak nastavený, proto je potřeba ho trochu obelstít. Jak? Jděte na to od lesa.
Jasně definujte svůj cíl
„Začnu jíst zdravě“! Nejprve se ptejte sami sebe, proč jste se rozhodli právě pro tohle předsevzetí. Jaká je vaše skutečná motivace? Chcete jíst zdravěji, protože to psali ve vašem oblíbeném časopise? Nebo máte vysoký cholesterol a zdravou stravu vám doporučil váš lékař? Seznámili jste se se všemi benefity zdravého stravování? Dokážete si odepřít dortík k odpolední kávě?
Pokud máte naučený určitý stravovací vzorec, nebude lehké ho hned od 1. ledna celý změnit. Aby bylo předsevzetí udržitelné, musí být dlouhodobě splnitelné. Zkuste svůj cíl formulovat jinak. „V tomto roce se naučím jíst zdravěji“ a stanovte si dílčí strategické úkoly na jednotlivé měsíce. V lednu třeba můžete nahradit bílé pečivo celozrnným. V únoru můžete ke každému jídlu přidat porci zeleniny, v březnu se naučit 5 nových zdravých receptů, které zařadíte do běžného jídelníčku. Možností je nespočet. Udělejte si takový plán, který bude vyhovovat vašim potřebám.
Vizualizujte své plány
Vezměte do ruky tužku, barevné pastelky a začněte tvořit. Je jedno jakou podobu svým plánům a cílům dáte. Důležité je, mít je neustále na očích. Jakmile své úkoly uvidíte na papíře, najdete si na ně čas a přestanete na ně zapomínat. Klidně si z nich vytvořte takzvaný TO DO list a odškrtávejte si jednotlivé úspěchy. Nám se osvědčila měsíční tabulka, do které zelenou a červenou tužkou odškrtáváme, zda jsme daný úkol pro den splnili. Zelená znamená splněno a červená značí nesplněný úkol. Uvidíte sami, že jakmile se chlívečky tabulky začnou plnit zelenou barvou, nebudete si to chtít červenou barvou pokazit.
Povedlo se vám každý den v měsíci udělat 30 dřepů? Skvělé! Dosáhli jste určitého milníku? Odměňte se, pochvalte se. Vynechali jste v tabulce jeden den cvičení? Nic se neděje, cvičili jste 29krát, a to znamená, že jste na skvělé cestě.
Správné načasování
Už víte, že máte před sebou celý rok, který budete věnovat práci sami na sobě a ve kterém se budou dít změny. Je tedy důležité začít hned prvního? Není. Důležité je si nejprve jasně definovat cíl, strategii a vytvořit si plán. K tomu ale musíte být v dobrém rozpoložení a rozhodně to není práce na hodinu. Dopřejte si čas, přemýšlejte a stanovte si priority, kterým se chcete věnovat. Nemůžete sami po sobě chtít zázraky a také nemůžete všechno strhnout hned prvního ledna.
Neberte si příliš velké sousto
Znovu opakujeme, že pokud chcete, aby změny ve vašem životě byly trvalé, musíte je dělat pomalu a postupně. Neberte si příliš velké sousto. Ani Superman není schopný přestat ze dne na den kouřit, pít alkohol, začít cvičit, běhat, držet dietu a otočit svůj život o 180°.
Držíme vám palce, aby se z vašich letošních předsevzetí stal nový životní styl a hlavně, aby vás práce na nich bavila!
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Moderní přístup k péči o klouby: Prevence, výživa a inovativní metody
S rostoucí délkou života je kladen stále větší důraz na udržení aktivního a zdravého pohybového aparátu až do...
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...