Jak se projevuje nedostatek hořčíku v těle a jaká rizika přináší?
Tento minerál se v těle podílí téměř na třech stovkách různých procesů. Výčet jeho přínosů by tak byl hoooodně dlouhý. Přestože jde o minerál, který je poměrně dobře dostupný z běžné potravy, trpí jeho nedostatkem zhruba třetina české populace. Jak je to možné? Můžete být nedostatkem hořčíku ohroženi i vy?
K čemu nám slouží hořčík?
Magnézium neboli hořčík je minerál, který plní v těle spoustu důležitých funkcí. Potřebuje ho totiž každá naše buňka. Udržuje normální stavu zubů a kostí. Je důležitý při syntéze bílkovin. Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu. Napomáhá k normální činnosti nervové soustavy a svalů. Podporuje psychiku a snižuje míru únavy a vyčerpání. Podílí se také na enzymatických reakcích znamenajících produkci energie v těle. Proto je hořčík důležitý pro naše svaly a jejich kontrakce. A to je jen malý výčet toho, co pro nás hořčík všechno zajišťuje.
Denní dávka magnézia (hořčíku)
Doporučená denní dávka hořčíku se pohybuje v rozmezí 300 až 400 mg za den. Vyšší spotřebu hořčíku mají těhotné ženy, senioři a lidé se špatnými stravovacími návyky (velký příjem cukru, bílé mouky, soli, alkoholu a živočišných tuků).
Nejde jen o to kolik, ale jakou formu hořčíku užívat. Nejlépe se v těle vstřebávají organické formy hořčíku (např. citrát) hůře vstřebatelné jsou pak anorganické formy hořčíku (oxid). Kromě potravy můžete magnézium přijímat formou doplňku stravy. Jako jeden z mála minerálů je hořčík vstřebatelný i kůží, takže můžete zvolit masáž Epsomskou solí nebo hořčíkovým olejem.
Kdy užívat hořčík?
Aby tělo hořčík co nejlépe využilo, užívejte ho společně s vitaminy skupiny B, především B6, a to pozdě večer nebo brzy ráno. Takto nakombinovaný doplněk stravy je např. GS Magnesium s vitaminem B6.
Projevy nedostatku hořčíku
Nedostatek hořčíku v těle není lehké rozpoznat s jistotou. Nejpřesnější odpověď vám dá rozbor krve. Mezi typické ukazatele nedostatku hořčíku patří svalové křeče, špatná nálada a únava. Mezi další projevy patří:
- bolesti hlavy, migrény
- stres, podrážděnost, únava, nespavost
- bušení srdce
- lámavost nehtů, vypadávání vlasů
- častá chuť na čokoládu
Co může způsobit dlouhodobý nedostatek hořčíku?
V počáteční fázi se nedostatek hořčíku projevuje především zvýšenou únavou, slabostí, bolestmi hlavy a podrážděností. Později se přidává brnění končetin, svalové křeče, případně cukání v oku. Nezřídka následuje psychická nerovnováha vedoucí až k úzkostem a depresím. Nedostatek hořčíku se projeví také na kvalitě vlasů a nehtů.
Pokud tento stav přetrvává, hrozí kardiovaskulární onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a řídnutí kostí.
Hořčík v potravinách
Ve kterých potravinách hledat nejvíce hořčíků? Mezi TOP 13 potravin, které obsahují vysoké množství hořčíku patří:
- sušené meruňky, datle, fíky
- banány
- luštěniny
- celozrnné pečivo
- ovesné vločky
- ořechy, mandle, semínka
- avokádo
- špenát
- sója
Kdo je ohrožen nedostatkem hořčíku?
Přestože je výčet potravin, které obsahují hořčík poměrně široký a Čechům dobře dostupný, dle výzkumů trpí nedostatkem hořčíku až třetina české populace. Je to zejména proto, že z potravy dokážeme využít jen přibližně 30 % hořčíku. Dle SZÚ ze studie z roku 2015 jsou nejvíce postiženou skupinou dospívající dívky a ženy nad 60 let.
Mezi nejčastější důvody, proč trpíme nedostatkem hořčíku, patří zejména tyto:
- intenzivní zemědělství, hnojení
- zvýšená konzumace živočišných tuků a bílkovin
- zvýšená konzumace sladkostí a výrobků z bílé mouky
- nadměrné pocení při sportu
- diabetes
- konzumace alkoholu
- stres
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Moderní přístup k péči o klouby: Prevence, výživa a inovativní metody
S rostoucí délkou života je kladen stále větší důraz na udržení aktivního a zdravého pohybového aparátu až do...
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...