Jak bojovat proti osteoporóze

Osteoporóza je kostní onemocnění, které se projevuje řídnutím kostní tkáně. V důsledku úbytku vápníku a jiných minerálů se póry v kosti zvětšují a dochází tak k jejich větší lámavosti a bolestivosti. Postihuje zejména starší populaci nad 70 let, ženy v menopauze. Dá se proti osteoporóze bojovat? Vhodnou prevencí ano.
Příznaky osteoporózy
- špatné držení těla, sesedající se obratle, vytvoření hrbu
- křehké, snadno lámavé kosti
- bolesti zad
Kdo je nejvíce ohrožen osteoporózou
Osteoporóza postihuje ženy až třikrát častěji než muže. Z 85 % je dědičná, jen v České republice jí trpí zhruba tři čtvrtě milionu obyvatel.
- ženy v menopauze v důsledku poklesu tvorby ženských hormonů – estrogenů
- starší populace nad 70 let přirozeným úbytkem vápníku
- podvyživení jedinci s nedostatečným přísunem vápníku a vitaminu D
- pacienti s intolerancí laktózy
4 preventivní tipy, jak předcházet osteoporóze
Vhodná pohybová aktivita
Pro posilování kostního systému je vhodné aerobní cvičení, které kosti nezatíží. Vyhněte se zvedání těžkých činek, a naopak se zaměřte na posilování vahou vlastního těla. Mezi vhodné pohybové aktivity patří plavání, vodní aerobik, jogging, běhání a pravidelné procházky.
Dostatečný přísun vápníku
Vápník je základním stavebním kamenem pevných kostí. Proto při prevenci i léčbě osteoporózy hraje klíčovou roli strava bohatá na kalcium. Největšími zdroji vápníku ve stravě jsou mléko a veškeré mléčné výrobky, mák, lískové ořechy, mandle, kakao, sója, zelené natě (kopr, petrželka, pažitka), rybí maso. Doporučený denní příjem vápníku pro dospělou osobu je 700 – 1000 mg.
Pozor si dejte na nadměrnou konzumaci pečiva. Obsahuje polyfosfáty, které způsobují významnou ztrátu vápníku. Chleba se sýrem je sice dobrá snídaně, ale polyfosfáty konzumované současně spolu s vápníkem výrazně sníží jeho příjem.
Kontrolovaný přísun vápníku si zajistíte užíváním vhodného doplňku stravy s obsahem kalcia.
Jídelníček bohatý na vitaminy
Kromě vápníků je pro zdravé a pevné kosti důležitý také vitamin D. Podporuje mineralizaci kostí a hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku a fosforu. Kromě pobytu na slunci doporučujeme potraviny bohaté na vitamin D: tučné ryby, vejce, houby.
Dalšími důležitými vitaminy pro zdraví kostí jsou vitamin K a vitamin C. Nezapomínejme ani na fosfor, který najdeme zejména v dýňových semínkách.
Zákaz kouření
Kouření škodí zdraví, to jistě všichni víme. Jak se ale projevuje kouření na kvalitě kosti? Užívání tabáku způsobuje úbytek kostní hmoty. Kouřením si na osteoporózu můžeme zadělat již v adolescentním věku. Období od narození do 30 let má totiž největší vliv na stavbu kostí, proto se u mladých kuřáků nevyvíjí maximum kostní hmoty. Rada tedy zní jednoduše: „Nekuřte a s kouřením nezačínejte!“
Související produkty
Mohlo by vás zajímat

Co jíst pro zdravé srdce: 10 potravin, které prospívají srdci a cévám
Srdce máme jen jedno, a proto si zaslouží tu nejlepší péči. Pokud se ptáte, co je dobré na...

Koenzym Q10: Klíč k energii a vitalitě
Koenzym Q10 si většina lidí spojuje s pleťovými krémy proti vráskám. Ve skutečnosti je ale pro tělo nepostradatelný!...

Jak se co nejrychleji zbavit chřipky? Oblíbené babské rady
Chřipka. Nezvaný host, který dorazí vždy v tu nejméně vhodnou chvíli a snaží se navštívit všechny, které dlouho...