Co je příčinnou oteklých nohou? 6 tipů, jak se otoků zbavit.
Babička si často stěžovala, že má „nohy jako konve“. Pravděpodobně tím myslela otékající dolní končetiny, oteklé kotníky a pocit těžkých nohou. S tímto problémem bojuje obzvláště v letních měsících spousta z nás. Důležité je si uvědomit, že oteklé nohy jsou příznakem, nikoliv diagnózou a že je tedy nutné k jejich léčbě hledat příčinu. Těch může být hned několik!
Nejčastější příčiny oteklých nohou
Mezi ty banálnější příčiny oteklých nohou, které mají většinou i snadné řešení patří: horko, zavodněný organismus, těhotenství, nevhodně zvolené oblečení, dlouhé stání nebo sezení, premenstruační syndrom nebo příliš mnoho soli ve stravě. Někdy stačí změna polohy, studený obklad, změna klimatu či jídelníčku a problém je vyřešen. Existují ale i závažnější příčiny, proč nohy otékají, s jejichž řešením vám pomůže vhodně zvolená léčba. Patří mezi ně zejména: onemocnění jater, ledvin, plic, nedostatečná funkce štítné žlázy, žilní nedostatečnost, obezita a užívání některých léků.
Proč nohy otékají
Otok se vytvoří tehdy, když se v některé části těla nahromadí voda. Nejčastěji se objevuje v oblasti chodidel a dlaní. Zadržování vody ovlivňuje sůl, tedy nevhodná skladba jídelníčku. Někdy však za zadržováním vody stojí ledviny i hormony. Pokud nefungují správně, organismus nedokáže správně hospodařit s vodou a solí.
Oteklé nohy v těhotenství
Většina nastávajících maminek koncem těhotenství pozná, jaké je to žít s oteklými nohami. Některé mají to „štěstí“ i dříve. V prvním trimestru stojí za otoky zvýšená tvorba hormonu progesteronu. Ve druhém trimestru je příčinou zadržování vody v těle rostoucí množství krve a tekutin. Ve třetím trimestru je děloha už tak velká, že tlačí na cévy procházející pánví do dolních končetin. Dobrá zpráva pro všechny maminky je, že po porodu tyto problémy samy odezní. Pokud ale otoky bolí a necítíte se dobře, konzultujte svůj stav s lékařem.
Proč nohy otékají hlavně večer
Otok nohou se většinou dostaví až večer, po celém dni práce. Vyskytuje se však nejen u lidí, kteří v pracovní době stojí, a ale i u těch, kteří mají sedavé zaměstnání. V obou případech se otok objevuje na kotnících. Pokud by byl otok větší nebo se objevil na celé noze a neustupoval by několik dní, navštivte lékaře.
Co pomáhá na oteklé nohy
Babičkou jsme začali, a tak na závěr přidáváme 6 osvědčených babských rad, které problémům s oteklými nohami spíše pomáhají předcházet:
- Změna stravy: Vyhněte se průmyslové zpracovaným potravinám s přemírou soli. Do jídelníčku naopak zařaďte potraviny bohaté na draslík, vitamin C a E.
- Pohyb: Zařaďte do své denní rutiny procházky, plavání nebo obyčejné protažení. Vyhněte se dlouhému sezení či stání.
- Pitný režim: Pijte více tekutin. Tělo zadržuje vodu zpravidla tehdy, když pijete málo.
- Nohy nahoru: Setrvejte alespoň deset minut s nohama nad úrovní srdce.
- Střídavá sprcha: Střídejte studenou a teplou vodu, která rozproudí krevní oběh a uleví od bolesti.
- Chladivá masáž: Dobrou službu vám také udělá masážní gel s chladivými účinky, který můžete jemně vmasírovat do pokožky na postiženém místě.
Související produkty
Cemio Kamzíkova konopná bylinná mast chladivá, 200 ml
- Doporučujeme
GS Mamavit 2 Těhotenství a kojení, 30 tablet + 30 kapslí
- Na 1 měsíc
Mohlo by vás zajímat
Moderní přístup k péči o klouby: Prevence, výživa a inovativní metody
S rostoucí délkou života je kladen stále větší důraz na udržení aktivního a zdravého pohybového aparátu až do...
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...