5 ověřených způsobů, jak podpořit svoji imunitu
Zima se svým sychravým a studeným počasím dává naší obranyschopnosti zabrat. Stačí málo a pokouší se o nás nachlazení nebo chřipka. Jak se jim (nejen) v chladných měsících bránit?
Imunita je dokonale propracovaný systém, který nás chrání zevnitř i zvenčí – například před bakteriemi nebo viry či nádorovým bujením. Působí na ni celá řada faktorů: od stresu, přes vyčerpání až po užívání antibiotik. Naštěstí existují způsoby, jak ji podpořit.
- Nezbytné Céčko
Asi první, co nás napadne, pokud chceme o svoji imunitu pečovat, je vitamin C. A je to správně. Pověstné „Céčko“ totiž působí jako antioxidant, který přispívá k ochraně buněk před volnými radikály, podporuje tvorbu bílých krvinek a pro naši obranyschopnost je nepostradatelný.
Denně bychom měli našemu organismu dodat asi 60 mg vitaminu C. Pokud jsme ale nachlazení nebo se potýkáme se stresem, naše potřeba se razantně navyšuje, a to až na 1000 mg denně. V ten moment je vhodné tělu dodávat vitamín C nejen pomocí ovoce a zeleniny, ale také kvalitních doplňků stravy. Takovým je třeba GS Vitamin C, který se prodává ve dvou variantách, s obsahem 500 a 1000 mg vitaminu C. Vitamin C je zde obsažený ve formě speciálních tablet Time-Release, ze kterých se účinná látka uvolňuje pozvolna. Navíc je tento přípravek obohacen o šípky, které bychom díky jejich vysokému obsahu vitaminu C klidně mohli nazývat superpotravinou našich babiček.
- Ty správné živiny pro naši imunitu
Naše obranyschopnost je chytrým systémem, který pro svoje fungování potřebuje celou řadu živin, jež mu dodáváme ve stravě. O vitaminu C již zde řeč byla, nesmírně důležité jsou ale i vitaminy A, B-6, E či zinek, železo, měď a selen.
Všechny tyto vitaminy a prvky najdete v přípravcích GS Extra Strong Multivitamin a GS Extra Strong Multivitamin 50+. Posledně jmenovaný navíc obsahuje sibiřský ženšen, který se po staletí používal v lidovém léčitelství v Rusku a Číně. Látky z této rostliny stimulují naši obranyschopnost a díky jejich výjimečným účinkům je využívají například vrcholoví sportovci nebo kosmonauti.
- Miliardy malých pomocníků
Možná vás to překvapí, ale imunita je úzce spojena s našimi střevy. Zde se nacházejí užitečné bakterie, které mají schopnost chránit nás před škodlivými mikroorganismy a snižovat jejich toxické účinky. V každém z nás žije přibližně 100 000 miliard těchto malých pomocníků! Také na ně nepříznivě působí různé vlivy: může to být třeba hormonální antikoncepce, užívání antibiotik, nedostatek vlákniny či strava založená na bílém pečivu, uzeninách nebo přemíře cukru. V těchto případech se doporučuje probiotika doplňovat i formou kvalitních doplňků stravy. Pomoct nám můžou potraviny obsahující probiotika, ale i dobré doplňky stravy. Třeba GS Superky Probiotika obsahují v denní dávce 21 miliard životaschopných organismů z celkem 9 důležitých bakteriálních kmenů. Jeho složení je navíc obohaceno o významný antioxidant selen, který chrání buňky před poškozením volnými radikály.
V době, kdy užíváme antibiotika, bychom měli probiotika doplňovat ještě více. Tyto léky totiž nelikvidují pouze škodlivé mikroorganismy, ale i ty, které nám pomáhají. Na trhu se momentálně vyskytují i takové doplňky stravy, které jsou určené přímo pro tyto situace a které obsahují extra velké množství odolných bakterií. Sáhnout můžeme například po přípravku GS Superky Antibio 40, v němž v denní dávce nalezneme až 40 miliard mikroorganismů.
- 4. Šikovné bylinky
Příroda nabízí celou řadu látek, které nám mohou pomoct být silnější, zdravější a nepodléhat tak snadno různým virům a bakteriím. Bylinek, které mají napomáhat k lepšímu fungování naší obranyschopnosti, je celá řada. Oblíbená je například třapatka nachová, spíše známější pod latinským názvem echinacea. Je možné zpracovat všechny části rostliny, nejúčinnější je ale její kořen. Výtažek z této krásné růžové květiny najdete spolu se zinkem a vitaminem C například v GS Echinacea FORTE 600.
- Cvičení nejen pro hezké tělo
Pravidelné cvičení je jedním ze základních pilířů vyváženého životního stylu. Kromě toho, že pomáhá chránit náš oběhový systém, snižuje krevní tlak a pomáhá nám si udržovat zdravou váhu, se má za to, že má také dobrý vliv na naši imunitu. Kromě toho, že celkově přispívá k našemu zdraví a tím pádem i k funkčnímu imunitnímu systému, může prý usnadňovat cirkulaci buněk a látek uvnitř něj a tím umožňovat jeho efektivnější fungování.
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Vitamin D, proč je v zimě nepostradatelný a jak ho správně doplňovat
S příchodem zimy klesá venkovní teplota a s ní i množství slunečního záření, které naše tělo potřebuje k...
Zdravé klouby v zimě: Jak chránit pohybový aparát před chladem a zátěží
Zimní období může být pro náš pohybový aparát náročné. Nízké teploty, snížěná pohybová aktivita a občas i špatně...
Jak podpořit imunitu v zimním období? Praktické tipy, které pomáhají
Zimní měsíce jsou zátěžovým obdobím pro naši imunitu. Chladné počasí, méně slunečního světla, omezený pohyb na čerstvém vzduchu...